سرخط خبرها
خانه / رمضان / احکام روزه

احکام روزه

شیخ سید حبیب پوازی

شرایط وجوب روزه

روزه رمضان واجب است بر کسی که این شرایط را داشته باشند:

۱- مسلمان بودن

۲- بالغ بودن: روزه بر کودکان واجب نیست اما کودکی که به سن تشخیص رسیده و توانایی داشته باشد خوب است که آنها را به روزه امر کرد تا اینکه عادت بگیرند.

۳- عاقل بودن: روزه بر دیوانه واجب نیست.

۴- طهارت از قاعدگی و نفاس: زنان قاعده و زنانی که خون ریزی بعد از ولادت دارند روزه بر آنها حرام است و بعداً در زمان طهارت قضا می کنند.

۵- توانایی روزه گرفتن: روزه بر شخص سالخورده ناتوان و مریض لاعلاج واجب نیست. اما مریضی که امید بهبودی دارد یا مسافر یا زن حامله یا شیرده یا کسی که مشکل خون ریزی دارد، می توانند روزه را بعداً قضا کنند.

اركان روزه

۱- نيت: روزه دار بايد در شب و قبل از طلوع فجر نيت و قصد روزه فردا را داشته باشد. نیت کردن در هر وقت از شب صحیح است اما به زبان آوردنش شرط نیست و از آنجايي كه نيت جز اعمال قلب بشمار مي آيد بلند شدن در شب برای سحري خوردن جزء نيت محسوب مي گردد.

پيامبر صلی الله علیه وسلم می فرمايد: «إِنَّمَا الأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ» «همانا كردارها به قصد نيت بستگي دارد». (رواه البخاری)

ام المومنين حفصه رضی الله عنها روايت مي كند كه رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «كسی كه (در شب) و قبل از طلوع فجر نيت و قصد روزه نكند. در حقيقت آن روز را روزه نگرفته است». (رواه احمد)

۲-خودداري از آنچه كه روزه را باطل می كند: خوردن، آشاميدن و جماع از طلوع فجر تا غروب آفتاب به دلیل آیه ۱۸۷ سوره بقره.

چيزهایی كه روزه را باطل می كنند

آنچه كه روزه را باطل می كند بر دو قسم است:

الف- آنچه كه روزه را باطل می كند و فقط قضای آن را واجب مي گرداند:

۱- خوردن و آشاميدن بطوري عمدی

۲- استفراغ عمدی زيرا كه پيامبر صلی الله علیه وسلم فرموده است: «كسی كه استفراغ بر او غلبه كرد بر وی قضا نيست. اما كسی كه خود عمدا استفراغ كند. بايد قضای آن روز را بگيرد». (رواه ابوداود)

۳- حيض و نفاس (خون بعد از ولادت) اگر چه يك لحظه قبل از غروب آفتاب باشد، روزه را باطل مي كند.

۴- استمناء (جلق زدن) روزه را باطل می كند و قضا آن روز را واجب مي گرداند اما اگر احتلام شد روزه اش صحيح است.

۵- چکاندن قطره در گوش و بینی مبطل روزه است (طبق نظر هیئت فتوای اهل سنت جنوب ایران)

۶- تزریق آمپول: بیمارانی که نیاز به تزریق دارند بهتر است از رخصت شرع استفاده کرده و روزه نگیرند. (طبق نظر هیئت فتوای اهل سنت جنوب ایران)

ب- آنچه روزه را باطل مي نمايد و قضا و كفاره را واجب مي گرداند:

جماع: يعني نزديكی و همبستری كردن با همسر در روز رمضان كه در اين صورت روزه باطل می شود و قضا و كفاره هر دو واجب می شود.

* كفاره عبارت است از آزاد كردن برده مسلمان،و اگر توانایی نداشت دو ماه پشت سر هم روزه بگیرد،و اگر توانایی نداشت به شصت نفر مسكين غذا بدهد (به هر مسكين يك مُد (یک چهارم سرفطره) باید پرداخت کند)

چيزهايی كه روزه را باطل نمی كند

۱- خوردن يا آشاميدن از روی فراموشی يا اجبار: كسی كه از روي فراموشي يا اجبار چيزي بخورد يا بياشامد روزه اش صحيح است.

پيامبر صلی الله علیه وسلم فرموده است: «كسی كه روزه بود و فراموش كرد آنگاه چيزي خورد يا نوشيد روزه خود را كامل كند زيرا كه خداوند به وي غذا و آب داده است.» (متفق عليه)

۲- استفراغ غير ارادي و بدون قصد روزه را باطل نمي كند.

۳- مضمضه (آب در دهان كردن) و استنشاق (آب در بينی كردن) روزه را باطل نمی كند مشروط بر اينكه مبالغه و زياده روی نكند.

۴- سرمه كشيدن در چشم همچنين چكاندن قطره در چشم روزه را باطل نمي كند.

۵- چشيدن طعم غذا بشرط اينكه از گلويش پايين نرود.

۶- فرو بردن آب دهان روزه را باطل نمی كند.

۷- مسواك زدن به وسیله چوب اراک مشکلی ندارد اما از مسواک زدن به وسیله برس و خمیردندان بهتر است جانب احتیاط را رعایت کرده و در هنگام روزه پرهیز شود.

۸- به تاخير انداختن غسل جنابت يا غسل (حيض) عادت ماهيانه و نفاس تا بعد از طلوع فجر بهتر است حضرت عايشه و ام سلمه می فرمايند: «گاهي پيامبر صلی الله علیه وسلم صبح می نمودند (وفجر طلوع مي كرد) در حالي كه جنب بودند. آنگاه غسل مي كردند و روزه مي گرفتند». (رواه البخاری)

۹- احتلام (خارج شدن منی از انسان در خواب) در روز رمضان روزه را باطل نمی كند.

۱۰- حمام رفتن و ريختن آب بر روی سر هیچ اشکالی ندارد.

۱۱- حجامت و همچنين خون گرفتن روزه را باطل نمی كند زيرا كه در حديث چنين آمده است : «پيامبر صلی الله علیه وسلم در حالي كه روزه بودند حجامت گرفتند». (رواه البخاری) و اگر این کار موجب سستی و ضعف می شود پرهیز کردن از آن بهتر است.

۱۲- بوسيدن و در آغوش گرفتن همسر: برای كسی كه بتواند خود را كنترل نمايد و به همبستري (جماع )منجر نشود اشكالی ندارد هر چند كه پرهيز كردن از اين امور افضل و بهتر است.

ام المؤمنين عايشه رضی الله عنها مي فرمايد: «پيامبر صلی الله علیه وسلم در حالي كه روزه بودند. همسران خود را در آغوش مي گرفت. وهمچنين در حال روزه همسران را مي بوسيد. ولي ايشان خود را سخت در كنترل داشت». (متفق عليه)

۱۳- استعمال عطر و بوئيدن گل و ريحان هيچ اشكالي ندارد.

۱۴- استفاده از بخاخ (اسپري مخصوص) برای كسانی كه دچار بيماري (آسم) تنگي نفس هستند اشكالي ندارد.

كسانی كه می توانند روزه را افطار كنند

۱- بيمار: خداوند متعال به شخص بيمار اجازه داده كه افطار كند و هنگامي كه بهبود يافت آن ايام را قضا نمايد. و كفاره بر او لازم نیست و اگر با وجود بیماری روزه گرفت روزه او صحیح می باشد.«فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ» [بقره:۱۸۴]

اما بيماری كه اميد بهبودی و شفا ندارد روزه نگيرد و بجای هر روز از روزه رمضان به يك نفر مسكين غذا بدهد و بر چنین شخصی لازم نیست که قضای روزه را بگیرد.

۲-مسافر: خداوند به شخص مسافر اجازه داده كه روزه نگيرد ولي اگر شخصی روزه گرفت روزه اش صحیح است.

۳- زنان باردار و شيرده: اگر خانمهاي باردار و شيرده ترس آسيب ديدن داشته باشند و نگران خود باشند در اين صورت روزه نگيرند و آن را قضانمايند.

اما اگر نگرانی آنها تنها برای فرزندانشان بود در اين صورت علاوه بر قضا كفاره نيز بايد بپردازند.

۴- پيرمردان و پيرزنان: دين مبين اسلام به انسانهای سالخورده كه اصلا توانائی روزه گرفتن ندارند اجازه داده روزه نگيرند و فديه بپردازند و برای هر روز به يك نفر مسكين غذا بدهند. (فدیه یک چهارم سرفطره می باشد)

خداوند مي فرمايد :«وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ» [بقره:۱۸۴] «و بركسانی كه روزه برای آنها طاقت فرساست و توان آن را ندارند واجب است فديه بدهند كه (عبارت است از ) غذا دادن به يك مسكين است»

۵- خانم هايی كه در عادت ماهيانه يا نفاس هستند. بايد روزه نگيرند و بعد از رمضان قضا نمايند.

ام المومنين عايشه رضی الله عنها می فرمايد: «هرگاه به آن دچار می شديم.به ما امر می شد كه روزه را قضاكنيم. ولي به قضاي نماز امر نمی شديم». (متفق عليه)

حکم کسی که در رمضان روزه خواری کند

اگر کسی عذر شرعی مثل: مریضی، ناتوانی جسمی یا مانند این ها داشته باشد؛ می تواند روزه نگیرد اما باید در زمان بهبودی، روزه اش را قضا کند مگر اینکه ناتوانیش دایمی یا بیماریش لاعلاج باشد که در این صورت به ازای هر روز به عنوان فدیه به مسکینی غذا می دهد. اما اگر بدون عذر روزه خواری کند، مرتکب گناه شده و باید هم روزه اش را قضا کند و هم کفاره بدهد تا هتک حرمت رمضان جبران شود و باید برای بخشش گناه روزه خواریش توبه و استغفار کند. اما اگر شخصی از روی انکار وجوب، روزه خواری کند یعنی اعتقاد به وجوب روزه نداشته باشد و توبه هم نکند، حکم مرتد بر او رواست و از دین خارج گشته است.

درباره ی سید حبیب پوازی

سید حبیب پوازی

همچنین ببینید

سؤالات مربوط به بانوان در رمضان

الحمدلله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصحبه ومن والاه أما بعد: ۱- آیا …

۱۵۶ دیدگاه

 1. Avatar

  اجرتان با خدا بسیار ممنون از توضیحتون واز جوابهاتون به سوالات من جوابم را گرفتم

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید آیا کسی که به سفر میرود و روزه بر او واجب نیست بعدا باید قضای روزه را بگیرد ؟ و اینکه اگر عمدا به سفر برویم تا روزه نگیریم گناه است؟

 3. Avatar

  سلام من امروز استفراغ کردم آیا روزه باطل شد

 4. Avatar

  سلام اگه روزه داره بعداذان صبح ساعت ۱۰نیت روزه ماه رمضان را بکنید روزه اش قبول است یانه لطفا سریع جواب بدین

 5. Avatar

  الله همه علمای ما را و خانواده انها رادر پناه خود محفوظ دارد

 6. Avatar

  سلام میخواستم بدانم آیا خوردن اب دهن روزه راباطل میکند

 7. Avatar

  سلام بسیار تشکر .ا هستم از افغانستان ، من با همسرم تلفونی و عشقی صحبت کردم در ماه رمضان و این کار با امدن اب مستی سفید که فکر کنم مذی باشد شد، حال روزه من که باطل نشده است ؟؟؟منتظر پاسخ شرعی هستم بسیار تشکر.

 8. Avatar

  سلام ، ایا یکجا شدن به همسر که بدون اخراج منی باشد روزه را باطل میکند یا خیر ؟؟؟

  • سید حبیب پوازی

   روزه باطل شده چه منی خارج بشود و چه نشود به مجرد دخول روزه باطل میشود لکن باید تا آخر روز از خوردن و نوشیدن خودداری کند و بعد رمضان جریمه آن یک روز را به آن صورت که در مقاله آمده انجام دهد

 9. Avatar

  سلام ،ببخشید من هنگام حرف زدن با دوست دخترم چند قطره مایع ازم خارج میشه که با ارضا شدن متفاوت است فکر کنم مذی می باشد، آیا روزم باطل است یا خیر ،با تشکر

 10. Avatar

  سلام من سحر نشستم سحری خوردم و دوباره خوابیدم نماز صبح کسی منو بیدار نکرده نتوانستم نماز صبح بخوانم ایا روزه من باطل شده

 11. Avatar

  با سلام وآرزوی قبولی طاعات و عبادات

  اگه همراه با نماز تراویح نماز وتر هم بخوانیم آیا درست هست دیگر نماز آخر شب هم بخوانیم.در صورتی که بتوان خواند به چه صورت است…. با تشکر

  • سید حبیب پوازی

   هتر است که نماز وتر را آخرین نماز در شب قرار دهیم . امااگر نماز وتر را بعد تراویح خواندیم دیگر نیازی به تکرارش نیست

 12. Avatar

  با سلام
  اگر بر اثر مضمضه(در غیر وضو) چیزی از آب ناخواسته به حلق برسد روزه باطل است؟
  جزاک الله

 13. Avatar

  سلام میخواستم بدانم کسی بدنش درد میکند مثلا زانو یا شانه اش آیا استعمال پماد مسکن.در روز برای رفع بدن درد روزه ان فرد را باطل میکند یا خیر؟

 14. Avatar

  السلام علیکم یک سوال داشتم ، ایا روزه باطل میشود بر اثر همبستر شدن با خانم خود در صورتیکی منی خارج نشود ؟

  • سید حبیب پوازی

   روزه باطل شده چه منی خارج بشود و چه نشود به مجرد دخول روزه باطل میشود لکن باید تا آخر روز از خوردن و نوشیدن خودداری کند و بعد رمضان جریمه آن یک روز را به آن صورت که در مقاله آمده انجام دهد

 15. Avatar

  سلام.سوال این است که آیا برای خانمهایی که در ماه مبارک عادت ماهیانه پیدامیکنند در تمام ان هفت روز نباید روزه بگیرند یافقط سه روز اول آن؟

 16. Avatar

  سلام
  میخواستم ببینم اگر شخص استمنا کند و منی از اوخارج نشود و مذی یا ودی از او خارج شود روزه اش باطل است؟

 17. Avatar

  عذاب روزه خواری عمدی چیه؟

  • سید حبیب پوازی

   رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: «کسی که بدون عذر یا مریضی روزه یک روز از رمضان را بخورد، اگر تمام عمر هم روزه بگیرد، جای آن یک روز را پر نمی‌کند.»*‼️امیدوارم خداوند به ماوشما توفیق صبر برطاعت وتحمل برگناه نکردن بده وبتوانیم رمضان را روزه بگیریم وبه بهانه هایی بی ارزش روزه را ترک نکنیم.
   واجب بر چنین کسی توبه نصوح است و انجام اعمال صالح از جمله نماز و صدقه تا گناه روزه خواریش پاک شود

 18. Avatar

  سلام علیکم من یک سوال داشتم از شما
  قبل نماز صبح.جنب شدم آیا روزه باطل هست یانه

  • سید حبیب پوازی

   اگر در خواب جنب شدید که چه قبل و چه بعد از نماز صبح باشد فرقی نمیکند و باطل کننده نیست . اما اگر بر اثر همبستری پیش آمده باشد لازم است بدانید که بعد از اذان صبح تا اذان مغرب این کار حرام است و جریمه دارد ولی اگر قبل از اذان صبح همبستری کرده باشد و غسل را بعد از اذان انجام بدهد روزه صحیح است

 19. Avatar

  سلام
  اگه در سفر باشیم باید به وقت چه مکانی افطار کنیم

 20. Avatar

  با سلام, من در کشور اروپایی زندگی میکنم و اکنون که ماه رمضان به ایام امتحانات برخورد کرده, برایم بسیار سخت است که روزه دار باشم و درس بخوانم از طرفی اینجا طول روز بلند است, تقریبا ۱۹ و نیم ساعت و دیگر اینکه آیا میتوانم روزه نگیرم و اگر میتوانم باید فقط روزه امتحان روزه نگیرم یا ایام امتحانات. البته فقط دو امتحان مهم پیش رو دارم که تاثیری درآینده ام دارند و مابقی را به لطف خدا با روزه هم امتحان میدهم,
  باتشکر منتظر جواب شما هستم

 21. Avatar

  سلام،
  با تشکر از سایت خوبتون،
  آیا استعمال شیاف مسکن و ضد درد روزه را باطل میکند؟

 22. Avatar

  باسلام
  من خیلی علاقه به همبستری با خانمم دارم و ماه مبارک هم به دلیل کار کنار تنور صنعتی و هم همبستری نکردن بعضی روزها به شدت تحت فشار هستم لطفا مرا راهنمایی کنید بهترین کار چیست .

  • سید حبیب پوازی

   خداوند شبهای رمضان را اجازه داده اند که همبستری انجام شود ولی انجام این کار در روز رمضان موجب بطلان روزه و واجب شدن کفاره میباشد

 23. Avatar

  با سلام. اگر کسی روزه گرفته باشد و در طول روز احساس ضعف شدید کند چگونه روزه حود را بسکند و چه حکمی دارد؟
  با تشکر

  • سید حبیب پوازی

   اگر ضعف شدید باشد و ادامه روزه داری موجب از دست رفتن سلامتیش بشود . روزه را افطار بکند و عوضش بعد رمضان قضا بگیرد.

 24. Avatar

  سلام ببخشید یه سوال ؟‌
  ایا دست کردن در بینی در صورتی که خون بیاید ولی وارد حلق نشده روزه باطل است؟؟

  • سید حبیب پوازی

   وعلیکم السلام:
   خیر، ولی اینکار ضرر به خود است و هر گونه ضرر رساندن به خود ممنوع است.
   ولی موجب بطلان روزه نیست

 25. Avatar

  سلام علیکم من در تاکسی نشسته بودم ویه خانم کنارم بود پام به پاش چسپیده بود انزال منی صورت گرفت بدون استمنا کردن وبدون هیچ دخالتی بخدا اصلا نمیخواستم که یه دفعه احساس کردم منی خارج شده آیا روزه ام باطل شده ؟؟؟
  جزاک الله خیرا

 26. Avatar

  با سلام خدمت شما ، این سوال ذهنم را خیلی درگیر کرده لطفا پاسخ بدهید ، آیا به سبب خجالت از دیگران می‌توان به‌جای غسل جنابت، تیمّم کرد؟ چگونه ؟ (در دوران عقد هستم )

 27. Avatar

  سلام عليكم

  أيا استفاده از سرم تقويتي مثل سرم هاي قندي كه از طريق رگ وارد بدن ميشود روزه را باطل ميكند يا خير ؟؟

 28. Avatar

  باعرض سلام و قبولی عبادات. بنده به دلیل گرسنگی و سستی زیاد نمیتوانم روزه بگیرم و زود پرخاشگر میشوم. آیا میتوانم روزه خواری کرده و فقط فدیه و کفاره پرداخت کنم

  • سید حبیب پوازی

   وعلیکم السلام:
   نه نمی توانید به این بهانه روزه خود را بخورید. و توصیه می کنم شما بعد از مراجعه به پزشک متخصص با یک عالم دینی نیز به مشاوره بپردازید و بعد تشخیص آن بزرگوار را عملی کنید.

 29. Avatar

  آیا موسیقی گوش دادن روزه را باطل میکند

 30. Avatar

  سلام آیا خروج مذی و ودی در روز موجب ابطال روز است ،اگر از روی نظر کردن به عکسی یا چیزی دیگری باشد؟ممنونم اگر جواب دهید.

 31. Avatar

  سلام علیکم

  اگر کسی نه توانایی روزه گرفتن داشته باشد و بدلیل فقر نه توانایی دادن کفاره و فدیه را داشته باشد تکلیف و حکم شرعی ان چیست؟

 32. Avatar

  السلام و علیکم.
  آیا خانم یا نامزد میتواند که عوض شوهرش روزه بگیرد؟

  • سید حبیب پوازی

   وعلیکم السلام:
   اگر شوهر مرده باشد و روزه نذر به گردن دارد جایز است کسی از نزدیکان به جای او روزه بگیرد ولی در غیر اینصورت خیر.

 33. Avatar

  سلام میخواستم بدونم اگر کسی که روزه مستحبی گرفته با همسرش نزدیکی کنه ویادش نباشه که روزه هست روزش باطله ؟ قضا یا کفاره هم میخواد؟

 34. Avatar

  باعرض سلام خدمت شما وقبولی طاعات وعبادات ممنون از راهنمایی های خوبتون پایدار باشید

 35. Avatar

  سلام.اگر زنی شب روزه بگیرد وفردایش عادت ماهانه شود حکمش چیست ایا میتواند روز ه اش را افطار کند لطفا سریع جواب بدید ممنون

 36. Avatar

  ممنون بابت مطلب خوبتون سوالاتم رو بر طرف کرد .

 37. Avatar

  سلام عليكم
  چه اقدام پسنديده اي كه به سوالات مسلمين با دقت و در اسرع وقت پاسخ ميدهيد بنده پاسخ بيشتر سوالاتم را به روشني دريافت كردم ماجور باشيد

 38. Avatar

  سلام. من بعد از نماز صبح خوابیدم و وقتی بیدار شدم جنب بودم… اولا آیا روزه من باطل است؟و دوم چگونه در روز رمضان غسل باید کرد چون من شنیدم آب قرقره کردن و آب در بینی کردن روزه را باطل میکند؟… ممنون

 39. Avatar

  امشب به سحری دیر بیدار شدم صدای آذان میامد به عجله غذا وآب خوردم ویک چند لحظه بعد صدای دیگر آذان به گوش میرسید آیا روزه ام باطل گردیده است

 40. Avatar

  سلام ، ممنون از مطالب مفیدتون. لطف کنید پاسخ سوال بنده رو بدهید.
  من باردارم و ابتدای ماه هفتم تا الان توفیق روزه داشتم و روزه قضا ندارم متاسفانه دچارعفونت هستم و مجبورم از پماد واژینال استفاده کنم، که بصورت کرم هست و بعد از وارد کردن تا چن ساعت نباید از جایم بلند شوم، بعد از آن کرم خارج میشود، از طرفی نمیخواهم روزه م باطل شود. آیا استفاده از این کرم بعد از نماز صبح(درشب بدلیل کارهای منزل امکان استراحت چن ساعته ندارم) روزه م را باطل میکند؟خروج آن روزه را باطل نمیکند؟
  سپاس

 41. Avatar

  با سلام خدمت مدیریت سایت یه سوال اگر تو فضای مجازی به طور ناخواسته با عکس مبتذل برخورد کنیم و نگاهش نکنیم و آن را رد کنیم روزه رو باطل میکند ممنون میشم پاسخ دهید

 42. Avatar

  سلام ودرود خداوند نثارتان
  سوال
  اگر کسی شب با خانمش همبستر شد و بدون غسل جنابت خواب کرد ،
  و فردا غسل نمود، آیا روزه اش باطل شد؟

 43. Avatar

  بسیار خوب بود

 44. Avatar

  خیلی ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار ما قرار میدهید

 45. Avatar

  سلام علیکم، آیا استفاده از لبسیرین و مواد آرایشی باعث خراب شدن روزه میشود؟

 46. Avatar

  سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
  آیا استمناء درما مبارک رمضان کفاره هم دارد اگر دارد چقدر هست برای یکروز

 47. Avatar

  یه سوال داشتم خدمتتون‌.میشه طبق ساعت های اذان ها مخصوصا مغرب که در کاغذی چاپ میشه افطاری خورد.جایی هستم ک اذان تسنن نمیشنوم.با تشکر

 48. Avatar

  بسیااار عالی بوووووود.ممنون از سایت خوبتون.جواب بیشتر سوالاتم رو گرفتم.

 49. Avatar

  با سلام و درود
  سوال بنده از خدمت جنابعالی به این قرار هست که متاسفانه دیشب برای سحری بیدار نشدم و نیت هم از یادم رفت که بیارم ولی در شب سوم ماه رمضان نیت کردم که همه ماه رو روزه بگیرم با این حساب امروز روزه بودنم چه حکمی دارد؟ درست یا باطل؟

 50. Avatar

  اگر کسی شب استمنا نمود و خواب رفت در حالی که اذان داده باشد روزه اش صحیح است یا باطل؟

 51. Avatar

  با عرض سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من دانشجو هستم و خوابگاهی، اینجا تعدادی از دوستان علی رغم گوش زد اینجاب متاسفانه نماز نمیخوانند یعنی به گونه ای آن را ترک کرده اند، حال که ماه رمضان فرا رسیده تعدادی از آنها بدون خواندن نماز روزه میگیرند، آیا روزه آنها قبول است؟

  • سید حبیب پوازی

   وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته
   روزه ونماز دو عبادت مجزا هستند ولی اگر از روی انکار باشد روزه صحیح نیست در هر صورت نماز از بدیهیات ارکان اسلام می باشد که هیچ مومنی نمی تواند آن را ترک کند.

 52. Avatar

  سلام
  طاعات قبول
  من میخوام بعد سحری به یه منطقه دیگه که ۱۰۰ کیلومتر با شهرم فاصله داره برم……وقبل افطار بر میگردم…..آیا روزه بگیرم یا واجب نیست؟

 53. Avatar

  سلام .اگر شخصی مجرد در طول روز با زنی ملعبه نموده و انزال شود ولی جماع یعنی دخول صورت نگیرد روزه وی چگونه است؟

 54. Avatar

  سلام اگر شخصی در روز عکس مبتذل ببیند و منی از او خارج شود حکم چیست …. روزه اش باطل است؟؟؟

 55. Avatar

  با سلام نماز وروزههايتان مقبول احديت من در اخراذان صبح از خواب بلند شدم وسريع اب وخوراكى خوردم ايا روزه ام باطل شده البته درمحل زندگى ما سه چار تا اذان مى شنوييم كه اين اذان اخريش بود

  • مدیر سایت

   اگر موذن دقیق و به موقع اذان گفته باشد روزه شما باطل است اما اگر زودتر از موعد اذان گفته است به خاطر احتیاط روزه شما صحیح است

 56. Avatar

  سلام یک سوال داشتم در مورد باطل شدن روزه اگر کسی آب منی بدنش خارج شود بدون تماس دست وی با آلت تناسلی خود و و از روی عمد هم نباشد فقط در حد یک و دو قطره آیا روزه وی باطل می باشد؟؟؟

 57. Avatar

  سلام اگه زنی روزه باشدوشوهراورامجبوربه نزدیکی کندالبته دخول صورت نگیردروزه زن باطل است

 58. Avatar

  خیلی عالی بوووود سپاس

 59. Avatar

  کسی که درماه رمضان با همسرش نزدیکی کند هم قضا باید بگیرد وهم کفاره? یا تنها یکی از این دومورد کافیست? متشکرم

  • مدیر سایت

   هم قضا دارد و هم کفاره مغلظه که شصت روز پی در پی روزه می باشد.

   • Avatar

    سلام خسته نباشید ما در شهر تهران هستیم و اذان اهل تسنن نداریم با اذان ک در تلوزیون میگویند افطار میکنیم ایا صحیح است ؟

    • مدیر سایت

     وعلیکم السلام ورحمة الله
     در وقت نماز مغرب بین اهل سنت و اهل تشیع اختلاف فقهی وجود دارد. بدین صورت که بین انها وقت مغرب دیرتر هست.
     لذا چون دیرتر افطار می کنید روزه شما صحیح است ولی از سنت بدور هست. چرا که ما به تأخیر در سحری و تعجیل در افطار توصیه شدیم.
     شما می توانید با نصب اپلیکیشن های اذان و تعیین موقعیت اوقات دقیق نمازها را داشته باشید.

 60. Avatar

  یک سوال آیا کسی خون بینی شود و در حلقش داخل شود روزه را باطل میکند یا خیر ممنون میشم جواب دهید

 61. Avatar

  باسلام.
  ببخشید یک سوال داشتم ایا اصلاح موی صورت و دست و پا ناخن گرفتن روزه را باطل میکند یا خیر
  باتشکر

 62. Avatar

  من چند سال بود در ماه رمضان با همسرم هم بستر میشدم و فکر می کردم روزه باطل نمی شود اکنون من باید چکار بکنم

  • مدیر سایت

   در صورت توان شما باید کفاره روزه که شصت روز پی در پی روزه است بگیرید و اگر ناتوان شدید شصت مد غذا پرداخت کنید علاوه بر این قضای روزه های باطل شده را به جا بیاورید

 63. Avatar

  جزائکم الله خیرا”…
  سپاس

 64. Avatar

  با سلام خدمت شما سروران گرامی
  آیا زن و شوهری اگر در شب جماع کردند در ماه مبارک رمضان
  ولی تا فردا ظهر غسل نکنند روزه شان باطل است ؟
  باتشکر

 65. Avatar

  سلام
  آیا خارج شدن منی هنگام ادرار که هیچ عمدی در کار نباشه روزه را باطل میکند با تشکر

 66. Avatar

  مرسی عالی بود

 67. Avatar

  سلام
  ۱- آیا استمنا در صورت که منی نیامده باشد روزه را باطل می کند؟
  ۲- دوم اینکه استمنا روزه را باطل میکند آیا کفاره دارد؟
  ۳- و وقتی که روزه باطل شد پس باید ادامه داد یا خورد؟

  • مدیر سایت

   وعلیکم ورحمة الله وبرکاته
   پاسخ قسمت اول: ۱- روزه را باطل نمی کند.
   قسمت ۲: کفاره ندارد، فقط یک روز بعد رمضان قضایش را می گیرد، و همچنین باید متوجه باشد که برای اینکارش باید توبه و استغفار بکند.
   قسمت ۳: امساک می کند و روزه اش را ادامه می دهد. یعنی تا پایان روز چیزی نمی خورد.

 68. Avatar

  سلام.ببخشید با توجه به اینکه در ماه رمضان ساعات خواب جابه جا شده .شخصی که ظهر بیدار شود و متوجه جنب شدنش شود چگونه باید غسل کند تا بتواند نماز ها را بجای بیاورد؟

 69. Avatar

  بعد ازینکه فرد روزه دار دچار احتلام شد باید چکار کتد؟؟؟غسل بگیرد؟راهنمایی کتید لطفا

 70. Avatar

  تشكر بسيار واضح و اموزنده بود

 71. Avatar

  یک خواهش دارم ازشیخ صاحب محترم من مقیم ترکیه هستم بسیاری از دوستان ما سوال میپرسن که ما کار میکنیم قرض دار هستیم روزه گرفتن سخت است منم از یکی از علما پرسیدم اونها برای روزه نگرفتن جواب دادن لطفا نموده برای ما این سوال را حل نماید تشکر میکنم ازشما منتظر جواب شما هستیم

  • مدیر سایت

   کار کردن نباید مانع روزه گرفتن انسان مسلمان شود اما اگر روزه بودید ودر صورت کار کردن وضعیت جسمانی شما نا مساعد شد می توانید بخورید وبعد قضای آن را به جا آورید.

 72. Avatar

  با سلام من چند روز مسافرت امدم و روزه گرفتم ولی در اواخر مسافرتم با همسرم نزدیکی کردم و روزه ام باطل شد ایا کفاره باید بدم و دو ماه باید روزه بگیرم و گناه مرتکب شده ام لطفا جواب سوالم را بدهید با تشکر فراوان جزاک الله خیرا

 73. Avatar

  تشکر خداوند متعال شما را جنت فردوس نصیب کند با ابن معلومات .

 74. Avatar

  خداوندج برایتان قوت ایمان داری نصیب گردانه من درباره شمااهل سنت ایران افتخار میکنم که باوضعیت دارید دیگاهایتان و علم مقدس تان در دنیا منتشرمیشودایران اسلامی نام دارد امابوی از اسلام نبرده اند دعا میکنم.همیشه برای اهل سنت ایران قوت دینی نصیب گردانه آمین

 75. Avatar

  خداوندمهربان برای شما عمرطولانی آرزوی موفقیت دارم

 76. Avatar

  ممنون از شما واقعاً خیلی مفید بود

 77. Avatar

  تشکر می کنم به خاطر اطلاعات مفید و بسیار ارزشمند علی الخصوص روایات واحادیث گرانقدر پیامبر گرامی اسلام صلی الله وعلیه وآله وسلم .

 78. Avatar

  بعد از سلام و احترامات
  سوالي دارم
  آیا روزه دار می تواند در اثناي روز از کرم صورت استفاده كند. به خاطر اینکه صورتش خشک و باعث اذيتش مي شود، آیا این کار روزه اش را باطل می کند؟

 79. Avatar

  سلام من جوان ۲۶ ساله هستم به دلیل کارگری نمی توانم روزه بگیرم باید چی کار کنم

  • مدیر سایت

   کار کردن نباید مانع روزه گرفتن انسان مسلمان شود اما اگر روزه بودید ودر صورت کار کردن وضعیت جسمانی شما نا مساعد شد می توانید بخورید وبعد قضای آن را به جا آورید.

 80. Avatar

  من در خواب جنب شدم چگونه هم روزه بگیرم وهم غسل بگیرم؟

 81. Avatar

  سلام وعلیکم برادران گرامی وخواهران گرامی وبرادر عریز اقای ضیایی ! سایت شما خیلی اموزنده وپر ثمر برای همگان است چنانچه برای خودم امروز بعد از سحری دلبدی وتهوع واستفراق رخ داد واز معلومات شما عریزان حل مطلب حاصل کردم که بروزه گرفتنم ادامه بدهم چون استفراق من قصدی وعمدی نبوده.خیلی ممنون. با عرض احترام ومن الله التوفیق مهندس کشاورزی گیلانی مقیم هالند

 82. Avatar

  خیلی ممنون به خاطر اگاهی دادن به مردم .

 83. Avatar
  زکریا کبدانی بلوچ

  با سلام خدا شمارو جزای خیر بدهد

 84. Avatar

  با سلام ایا کسی که می خواهد طعام بدهد واجب است که حتما سرپرست خانواده اقدام به دادن طعام برای وی کند یا خودش هم میتواند ؟

 85. Avatar
  خواجه عبدالرحیم صدیقی

  تشکر الله جل جلاله عمرطولانی باقامت استوار ومخدومیت مردمی نصیب تان کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --